Obec Chotovice leží zhruba 1,5 km jižně od Nového Boru, v údolí Chotovického potoka. Obec byla založena ve 14. - 15. století. Název Chotovice vznikl z osobního jména Chot - Chotovice, čili ves lidí Chotových.

Většina obyvatel Chotovic se zabývala zemědělstvím a domácím tkalcovstvím. Léčivé účinky místní železité vody a rašeliny přiměly majitele pozemku, místního sedláka, k založení malé lázně s několika kabinami. Prvními zájemci o léčbu byli v roce 1838 převážně novoborští pacienti. V 70. letech 19. století byl pramen upraven a voda byla používána nejen ke koupelím, ale i k pití. Dalšími stavbami získal celý objekt lázeňský ráz a stal se malým regionálním léčebným zařízením pro středně zámožné vrstvy. Tím byl až do 2. světové války.

Při západní hranici obce se nachází 498 m vysoký Chotovický vrch, který bývá také nazýván Lužický vrch. V blízkosti obce leží dva rozlehlé rybníky - Janovský a Červený s četnými prameny, pramenícími na mnoha místech z rašelinového podloží. Přítomnost železitého podloží se projevuje zvláště v okolí Červeného rybníka zbarvením pramenů. Okolní klidná příroda je ideální k turistickým výletům, projížďkám na kole, či houbaření.

Významní rodáci Chotovic

Emanuel Bergmann - přes své akademické výtvarné vzdělání se roku 1877 stal generálním sekretářem drážďanského dvorního divadla.
Vilém Schmutzer - hudebník, stal se virtuosem na dechový nástroj eufonium.
Filip Schmutzer - absolvent pražské konzervatoře, violoncellista, basový zpěvák, skladatel.
František Werner - absolvent pražské malířské akademie, spolu se svým švagrem Františkem Weedlichem vytvořil řadu originálních obrazů s církevními motivy, mimo jiné i oltářní obraz svatého Jana Kalasantského v novoborském chrámu.

mailChotovice

Chotovice, 473 01

Telefon:+420 722 931 062
E-mail:vrba@obecchotovice.cz
Web:www.obecchotovice.cz
 
Liberecký krajŽitavské horyPivní stezkaČeský systém kvality služebKudyznudy.cz - tipy na výletCzech Republic
load