Rozšíření běžeckých tras

Aktuální stav běžeckých tratí mohou sledovat návštěvníci v Lužických a dnes i Žitavských horách díky technologii GPS.

Dobrovolníci Ski Polevsko upravují běžecké tratě v Lužických horách už více jak týden. Skútry vybavené zařízením GPS krouží na Polevsku, okolo Jedlové i pod Luží. Data se okamžité odesílají a propisují na internetový portál bilestopy.cz.  Od letošní zimy využívají stejnou technologii i skútraři v Žitavských horách na druhé straně hranic. Společně tak čeští i němečtí dobrovolníci upravují desítky a desítky kilometrů běžeckých tras a region se tak stává pro návštěvníky o to atraktivnější.

Informace o právě upravovaných stopách se přenášejí v reálném čase přímo na internetový portál Bilestopy.cz.  Technologie GPS se hojně využívá v České republice včetně oblasti Lužických hor již delší dobu a od  letošní zimy i v Německu hned za hranicemi.  "Zima je tu rychleji, než jsme si mysleli. Vlastně jsme ještě ve zkušební fázi. Mám radost, že jsme se stali naprostými průkopníky v Německu," říká Karsten Hummel, nadšenec do zimních sportů z Olbersdorfu a koordinátor dobrovolnických projektů sítě Outdoorland.

Jako úplně první upravil skútrař Harald Lucke tříkilometrovou stopu „Jeschkenblickrunde“ na rozlehlých loukách v Lückendorfu. Na portálu Bilestopy.cz dnes můžeme vidět, že od Lückendorfu až po Spitzkunnersdorf jsou všechny lyžařské tratě čerstvě upravené.

"Od nynějška se chceme společně s německou stranou prezentovat také jako přeshraniční region zimních sportů," říká Jan Sviták z DMO Lužické a Žitavské hory, tedy za destinační společnost Lužické hory.

"Všechny kluby a destinační společnosti spojuje jedna myšlenka – chceme nabídnout návštěvníkovi aktuální informace a neznáme státní hranici, ta pro nás prostě neexistuje“, dodává Sviták.


Koordinaci veškerých aktivit spojených s běžeckým lyžováním má na starosti již dlouhá léta sportovní klub Ski Polevsko. Úpravy tras finančně podporuje Liberecký kraj a v roce 2021 se přidal i Ústecký. V letošním roce se tak za dobrých sněhových podmínek budou tradičně upravovat stopy na Novoborsku, ale i v okolí Jedlové, Rybniště, Doubice až ke Krásné Lípě a na druhé straně v okolí Jablonného v Podještědí, kde  úpravu stop zajistí Podještědští Pardálové.

„Proběhla tradiční koordinační schůzka všech zapojených subjektů, kde jsme si mohli všechny informace a zkušenosti s kolegy z německé strany vyměnit," konstatuje spokojeně Marie Kárová, ředitelka DMO Lužické a Žitavské hory.


Prysk

 
Liberecký krajŽitavské horyPivní stezkaČeský systém kvality služebKudyznudy.cz - tipy na výletCzech Republic
load